Škola investora

Neví­te, jak napsat dopis sázkovce v obchodní­ angličtině

Moderátor: Moderátoři

Škola investora

Příspěvekod old_surfer » pát črc 03, 2009 16:17

Tohle je muj prvni clanek zde na foru. Proto nejprve vsechny cleny pozdravim. Je mi 47 let, v podstate jak se rika "za vodou" a uvnitr naprosto svobodny. 8 let ziju v Praze, ale nejsem z CR, proto nekdy omluvte skladbu vet a pravopis. Citim se zde na foru dobre (precetl jsem komplet) a protoze si myslim, ze to bude uzitecne, budu psat. Bude to hlavne pro pokrocile sazkare, kteri velice vazne uvazuji nad profesionalni drahou.

Prvni tema: ROZHODNUTI

1. Finance
Tady jsou dulezite dve veci. Za prve je to prerod hrace na investora. Hrac v nas zustane az do smrti. Profesionalni hrac je ale investorem. Do jak vysoke miry dokaze trvale potlacovat doprovazejici emoce hrace a nasadit vnitrni "poker face", do te miry je odvisly jeho trvale udrzitelny rust. Za nejdulezitejsi faktor investora osobne povazuji vytvareni zisku. Klasicky hrac uvazuje v radech desitek procent. Investor uvazuje v jednotkach procent. Znamena to, ze pro hrace je treba kurz 1,044 rekneme absolutne nezajimavy, pro investora jsou to 4,4% zisku z momentalni investice. Jestli je tato investice udelana 3 minuty pred koncem zapasu, tak jsou to za ty tri minuty neskutecne dobre zhodnocene penize. Pro ilustraci, cca 4,4% je urok p.a. v bance Zaver: Soucasi konecneho rozhodnuti byt profesionalem musi byt vnitrni prerod z hrace na investora.
Ta druha vec je temer samozrejma, ale presto ji uvedu. Pri rozhodnuti zacit delat jakykoli business, musite videt lepsi prumerny plat v krajine. Muzete se mnou polemizovat, ale ja pro tyto potreby uvedu, ze lepsi, nez prumerny chlap v CR si vydela praci 1000€ za mesic. To je cislo, ktere je treba kazdy mesic prekrocit aby delani businessu melo smysl. Tady opet muze vzniknout polemika, ze neni treba tohle prekrocit kazdy mesic. Ze jsou i spatne mesice, ale kdyz prijdou ty lepsi, ze se to z pohledu rekneme rocniho zuctovani vyprumeruje. Rozhodne takhle neuvazujte. Je to alibismus. A neni to vlastni skutecnym profesionalnim investorum z teto oblasti, ackoli je to obecne prijimany nazor. Pamatujte, jste investor. Ale ne konzervativni, ale investor samozrejme rozumny, ktery ruku na srdce neni "prizdisrac". Neslevujte pod lepsi prumer v krajine. Ani jeden mesic!

2. Psychohygiena a osobni zivot

Dve zasady: neplujte na vlne vlastniho hracskeho egotripu.
A ta druha zadasa: zustante zdravym clovekem, chlapem. Dejte si na misku vah, jestli penize, ktere vydelavate sazenim jsou vyvazeny normalnimu poctu k tomu potrebnych stravenych hodin nad touto praci. A dokazte si uvnitr radovat z toho, ze jste investorem a nestante se otrokem. Muze se to zdat kdyz se to cte jasne. Ale Pamatujte. Jestli si udelate souvahu vaseho timemanagementu a podivate se na to jak zijete, pres 90% z vas zjisti, ze jeho mozek a zadek na zidli hledic do monitoru ziji 24 hodin sazenim. Doslova. Tohle neni cil profesionala. Zda se to byt jednoduche, ale zkuste se prinutit kazdy den, doslova kazdy den zacit uvnitr zit svobodne a nezavisle. Zjistite, ze alespon ze zacatku je to stejne tezke, jako odvykaci drogova kura. Tu jste doufam nedejbuh nezazili, ale musi to byt strasna muka.
A zustat pri tom vsem profesionalnim hracem. Kdyz tohle dokazete, a jeste k tomu vydelavate vic jak lepsi prumer v krajine a mate normalni socialni vztahy s rodinou a nejblizsim okolim. jste naprosty vitez.

Pro dnesek staci. Mam nekolik duvodu, proc vam chci tyto veci odevzdat. Proto budu psat dalsi kapitoly. Pri nekterych, hlavne co se tykaji strategie sazeni a konkretne te moji strategie si budete rikat, ze takhle se to preci neda delat. Da. Svou anonymitu si ponecham, ale kdykoli pro to, ze chci, aby bylo velmi uspesnych sazkovych investoru vic, otevrene moje strategie dolozim.

Hezky vikend vsem.
Není důležiteé, jak dlouho trvá, než uskutečníte svůj sen. Podstatné je, abyste se ho nevzdali. Jen tak si zachováte sebeúctu. "Robert De Niro"
Uživatelský avatar
old_surfer
Host
Host
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř srp 03, 2005 18:51
Bydliště: Praha 1, věk 47 let

Příspěvekod luko010 » pát črc 03, 2009 18:12

Velice pěkný článek, jen nesouhlasím s jedním bodem, píšeš že je důležité být každý měsíc nad průměrným platem v krajině, a píšeš za každou cenu. To je blbost, myslím si že todle je cesta do pekel, vždycky někdy přijde období kdy se nedaří, a být za každou cenu ten měsíc nad tím průměrným platem je cesta do pekel, z toho spíše smrdí obrovská ztráta. Tak jako v podnikání, není člověk vždy v určitém časovém období plusový, i tady může takové období být. Nicméně se těším na tvé další příspěvky, bude to zajímavé čtení :)
luko010
Exmember
Exmember
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned črc 13, 2008 10:06

Příspěvekod quinton » pát črc 03, 2009 18:22

Taky jsem měl k tomuto bodu výhrady. Důležité je být ziskový v delším časovém horizontu. Krátkodobým výkyvům se nevyhnou ani ti nejlepší, důležité je to v nějaké rozumné době zase srovnat. Já bych mohl za červen vyprávět :oops:
Uživatelský avatar
quinton
Exmember
Exmember
 
Příspěvky: 4764
Registrován: ned dub 11, 2004 12:51
Bydliště: Czech Republic

Příspěvekod longevyl » pát črc 03, 2009 19:36

Já si spíš myslím, že je třeba vidět dlouhodobý cíl (tj. trvalý růst)a nenechat se rozházet nějakými dílčími poklesy. Já tomu říkám filosofie "stejně je to odsouzeno k úspěchu", i když mám dva týdny minusové po sobě, což se letos stalo asi dvakrát, tak to prostě neřeším, nepočítám, "nezajímá mě to", jedu si pořád to ozkoušené a jen to beru tak, že se mi asi skládá na nějaký megaúspěšný týden, případně, že holt bude pravidelné navýšení vkladů a dividend o měsíc později než s ečekalo, což je celkem jedno :wink:

Píšu to s nadsázkou, ale chci tím říct, že hlavní pravidlo je NEPANIKAŘIT. Tvoje pravidlo o nutném měsíčním zisku by ovšem spíš vyzývalo k panice. Prostě NIC mě nepřinutí měnit vklady a startegii, ani konec týdne, měsíce. Vklady měním pouze tehdy, dosáhnu-li předem vytčeného stavu, kdy jsem je chtěl navyšovat aby průměrný stake byl pořád stejné procento budgetu.
Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání. Mark Twain

1/10 základ

2/10 střed

3/10 vyšší důvěra

4+/10 výjimečná situace
longevyl
Member
Member
 
Příspěvky: 3280
Registrován: stř pro 29, 2004 1:11

Příspěvekod luko010 » pát črc 03, 2009 22:03

longevyl: nádherně sepsáno :wink:
luko010
Exmember
Exmember
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned črc 13, 2008 10:06

Příspěvekod old_surfer » sob črc 04, 2009 21:37

Dobry vecer. Jsem uprimne rad, ze jsou zde chlapi, se kterymi si je co rict. Ostatne, jinak bych svuj cas urcite tady netravil. Jen bych rad do budoucna rekl dve veci. Kdyz me budete cist, tak pozorneji, a za druhe, i mezi radky.

Hned v uvodu clanku jsem napsal, ze tyto veci jsou urcene pokrocilejsim sazkarum, kteri velmi vazne uvazuji nad plne profesionalnim bettingem. A ta hranice jse spis psychologicke cislo, ktere je dobre si stanovit pri jakemkoli startupu, byt by se jednalo o novy eshop k jiz tem kter provozujete, nebo otevreni si stanku s hotdogem. Je samozrejme, ze kazdy mesic je individualni a kolise v case. Ale jeste jednou a uzavru to: 1000€ v kontextu clanku je mysleno pri ROZHODOVACIM PROCESU :)

Preji vsem dnes hezky vecer, urcite mama vsichni nekam "nalozeno", ja osobne na argentinsky matche :D
Není důležiteé, jak dlouho trvá, než uskutečníte svůj sen. Podstatné je, abyste se ho nevzdali. Jen tak si zachováte sebeúctu. "Robert De Niro"
Uživatelský avatar
old_surfer
Host
Host
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř srp 03, 2005 18:51
Bydliště: Praha 1, věk 47 let

Dalsi cast

Příspěvekod old_surfer » pon črc 13, 2009 23:02

Dnes se budu venovat dalsimu tematu.

VALUE & Risk Management

Jak jsem psal v uvodu threadu, pisu hlavne pro potencionalni profi bettery. Nicmene, myslim, ze i pro jiz aktivni profesionaly budou me zivotni zkusenosti prinosem.

1. VALUE ???

Ctete prosim hlavne mezi radkama (nevim jestli dobre sklonuji).
Hledani value je temer magicka formulka mezi sazkari. Berte prosim ale v potaz veskere faktory, ktere v soucasnem bet prumyslu existuji. Chci rict, ze: jestli prikladate nachazeni skutecneho value tak, jak si myslite, ze by to melo byt, jednoznacnou prioritu, za soucasneho stavu onoho prumyslu zjistite, ze vynalozena energie neodpovida ocekavanemu prinosu. Mnozi, kteri jsou hluboko ponoreni ve svych systemech, nebudou souhlasit. Schvalne: at si kazdy, ktery si mysli, ze dospel do vrcholneho stavu valuebettingu polozi otazku, proc se jeho dlouhodoby vyvoj nepohybuje v znacne plusovejsich cislech.
Odpoved je - prave proto, ze hledani value uz neni tim hlavnim, co jednoznacne indikuje betterovu uspesnost. Ani nemuze. Proc, na to je odoved prave mezi radkami a nechci ji otevrene psat.
Musite hledat "paralelni value" !
A opet jen naznacim, kde. (abychom vsichni mohli jeste par let hrat.....a vyhravat ...)
My souperime se sazkovkou. Pozor; ne s bookmakerem, a uz zdaleka ne s trhem, at se to zda byt sebehloupejsi tvrzeni. Takze, jak se obecne porazi silny a kvalitni souper? Odpoved - jeho vlastni zbrani. Jak vlastne funguje onen souper? Diky financni sile disponuje zbrani nejsilnejsi ktera nasleduje po informacich, a tou je v dnesni dobe extra dobry software. Ale!!! Kdo a na zaklade jakych vstupu tento, jako i vsechny podobne software naprogramoval? Clovek. Ano, software pracuje, jak byl naprogramovan. Na zaklade obrovskeho mnozstvi opravdu kvalitnuch vstupu. A on se pak samozrejme tak i chova. Dela to, ce se ocekava. Jenomze......sazkove prilezitosti , sport obcne je o lidech. Tak jako je clovekem brankar, utocnik, trener, tak je clovekem i bookie. I my jsme clovekem. Cili......Kdyz zapas zacina, spusti se i software. Kdyz se zapas vyviji podle naprogramovanych sablon, software dela, co mu bylo receno - upravuje kurzy. Boookie v teto chvili jen dohlizi, jestli se nic neocekavaneho(gol atd nestalo. V te chvili totiz musi do chodu software zasahnout a korigovat dle aktualniho vyvoje. Je to tak? Je.A ted rozuzleni techto neprilis jasnych(zamerne))povidani. Hledjet vparalelni value v tom, co jsem napsal. Cekejte v live na moment, kdy presne vite, ze ne clovek, ale software hybe kurzem. Kdyz se kurz preklopi na vasi stranu, v tom momente vsadte. Jemuzu to napsat jinak. Opravdu nemuzu. Ti, kteri budou chtit vedet, ok, ti, kteri nevedi, tak nemuzu napsat ani do SZ.

2. Risk Management.

Nestotoznovat prosim s moneymanagementem. Kdyvych ted napsal, ze nasledujici postup jednoznacne doporucuju, tak vznikne nazorovy rozpor. Byl by smysluplny, to urcite ano. Protozee v tomhle ohledu je opravdu nekolik moznych strategii a dost z nich je opravdu dobrych. Ja napisu proto svuj risk managemnt, ktery mi prinesl to, co po tech letech mam. Je tim nejjednodussim, jaky jen muze byt. Mam stanovene jednotky casu. Den a mesic. Dale mam stanovene pro kazdou jednotku "hranici planovaneho ustupu". I pro plus i pro minus. Kdyz v jednotce casu dosahnu jednu anebo druhou hranici, koncim. Verte, ze tohle bych obhajil pred jakymkoli pocetnym profi kolegiem . Nikdy za poslednich 18 let jsem to neporusil. Predtim mnohokrat. Kdybych v tom byl nedospel, nemam to, co mam a nejsem svobodny clobek . Uz se mi dnes nechce psat. Jestli budou rekce, urcite se zapojim. GOOD LUCK MY FRIENDS
Není důležiteé, jak dlouho trvá, než uskutečníte svůj sen. Podstatné je, abyste se ho nevzdali. Jen tak si zachováte sebeúctu. "Robert De Niro"
Uživatelský avatar
old_surfer
Host
Host
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř srp 03, 2005 18:51
Bydliště: Praha 1, věk 47 let

Příspěvekod suptip » úte črc 14, 2009 5:55

Môj dlhodobý vývoj je značne (aspoň pre mňa) v plusových číslach a nemám žiadny špeciálny spôsob ako value určovať. Proste vychádzam z toho čo vidím v zápasoch, zo štatistík, reportov. Je možné alebo skôr pravdepodobné, že pri odhade value stále robím chyby a môj systém by sa dal zdokonalovať, ale akokoľvek popierať klasický value betting je hlúposť, i keď možno niekde medzi tými riadkami mi niečo uniklo.

Čo sa týka softwérov, tak si nemyslím, že by ich využívali všetky SK. Možno ich je pár.

Mne v tom Risk Managmente nesedí hlavne to slovíčko "Risk". Veď to s rizikom nemá nič spoločné práve naopak je to skôr taká hra na istotu. Takýto spôsob môže byť dobrou prevenciou pred závislosťou a je vhodný pre hráčov so slabšou psychikou, ktorý po viacerých prehrách sa s tým nevedia vyrovnať a opustia nejaký ten svoj systém a prestanú dávať value, ale ak si človek vie udržať odstup a je dostatočne psychický odolní, tak tým, že za nejakého stavu prestane vsádzať ide proti sebe, lebo ak dáva value, tak na to nie je dôvod.
Uživatelský avatar
suptip
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1903
Registrován: pát bře 09, 2007 12:44


Zpět na HELP - obecní rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron